Ako vybrať pieskovisko?

Rovnako ako dospelí vyzerajú teplé dni s vidinou prvého grilovania, väčšina detí sa nemôže dočkať na pieskovisko. Pokiaľ chcete malým objaviteľom dopriať bábovkové kratochvíle aj mimo ihriska, kúpte im detské pieskovisko na balkón alebo záhradu. Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na miesto, materiál a veľkosť. S tým všetkým vám v našom poradcovi pomôžeme.

Rovnako ako dospelí vyzerajú teplé dni s vidinou prvého grilovania, väčšina detí sa nemôže dočkať na pieskovisko. Pokiaľ chcete malým objaviteľom dopriať bábovkové kratochvíle aj mimo ihriska, kúpte im detské pieskovisko na balkón alebo záhradu. Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na miesto, materiál a veľkosť. S tým všetkým vám v našom poradcovi pomôžeme.

Doba čítania 4 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Hlavné otázky

Kde bude pieskovisko stáť

Dôležité rozhodnutie pred nákupom pieskoviska je určite jeho umiestnenie. Bude rozdiel, či ak plánujete iba oživiť váš balkón a sprístupniť ho detským hrám, alebo mienite zapustiť pieskovisko do zeme v rohu záhrady. Ideálne miesto by malo spĺňať aspoň minimálne bezpečnostné predpoklady - malo by byť dobre na očiach, skôr na tienistom najlepšie vyvýšenom mieste kvôli prípadným dažďovým prehánkam.

Pre koľko detí

Počet detí, ktoré si na pieskovisku budú hrať, teda aj prípadne susedovie zvedavci, by mal ovplyvniť predovšetkým váš výber materiálu a rozmerov. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať čím väčšie, tým lepšia a rôznorodejšia hra, nie vždy je toto ale pravidlom. Deti si často vystačia aj na menšej ploche a veľké pieskovisko tak môže zbytočne zaberať veľkú časť záhrady.

Na čo sa zamerať

Materiál

Na záhrady alebo pre viac detí vyberajte skôr drevené pieskoviská, ktoré skvele vyzerajú a oproti plastovým modelom ich môžete zapustiť do zeme. Vďaka tomu sú detské pieskoviská z dreva stabilnejšie a nehrozí ich prevrhnutie. A keď dieťa vyrastie, môžete pieskovisko využiť napríklad na vyvýšený záhon.

Plastové pieskoviská často zaujmú originálnym prevedením v tvare mušlí, zvieratiek aj pirátskych lodí. Plastové modely sú oveľa ľahšie a ľahšie sa prenášajú. Hodia sa preto skôr na balkóny, terasy a pergole. Zvlášť praktické sú dvojdielne pieskoviská, ktorá sa dajú ľahko zaklapnúť a prekryť tak uložený piesok. Plast sa tiež dobre znáša s vodou, preto môžete piesok vymeniť za vodu a dieťaťu vytvoriť osviežujúci bazénik.

Rozmery

Podľa umiestnenia aj počtu malých staviteľov vyberajte vhodnú veľkosť pieskoviska. Aj keď sú rozmery pomerne rôznorodé rovnako ako tvary pieskoviska (od mušlí, po kruhové až klasické štvorce), môžete sa inšpirovať orientačnou tabuľkou nižšie. K bežnej štvorcovej veľkosti patrí pieskovisko s rozmermi 150 × 150 cm, na ktorom si bez problémov vydržia hrať dve deti. Výnimkou nie sú ale ani 180-200 cm dĺžky. Tie sú vhodné pokojne aj pre štyri deti. Výška pieskovísk začína na zhruba 20 cm, aj to sa ale značne líšia, napríklad pri modeloch obsahujúcich ešte lavičku, či striešku.

Rozmer (cm)

Typ pieskoviska

120 × 120

Bežný rozmer, vhodný pre 1 dieťa

150 × 150

Pre 1-2 deti

180 × 180

Rozmerné drevené pieskovisko s krytom

200 × 200

Pre 2-4 deti

Hmotnosť

Váhu pieskoviska budete riešiť predovšetkým u plastovej varianty, u ktorej sa predpokladá častejšie prenášanie. Váha bežných drevených pieskovísk začína zhruba na 20 kg a vyššie, zatiaľ čo tie plastové sú mnohonásobne ľahšie, teda sa aj ľahko prevážajú v aute napríklad na dovolenku.

Väčšina plastových pieskovísk sa ľahko prenáša a vážia oveľa menej ako drevené

Výbava

Cena pieskoviska sa môže ďalej odvíjať tiež od výbavy, napríklad pevného dna. Takéto pieskovisko zamedzí prerastaniu trávy a miešania piesku s podkladovým materiálom. K príjemnému hraniu sa za slnečných dní iste prispeje tiež praktická strieška, ktorá deti ochráni pred ostrými lúčmi a čiastočne prekryje piesok pred znečistením. Plastové pieskoviská túto možnosť väčšinou nemajú, v takom prípade možno dokúpiť buď slnečník alebo špeciálny kryt na pieskovisko. Niektoré modely môžete kúpiť vo výhodnej sade, ktorá navyše obsahuje poklop, šmýkačku, priestor na bazénik alebo hojdačku. Drevené pieskoviská zas môžu byť doplnené o lavičku alebo priestor na hračky.

Čo dokúpiť

Ako sme naznačili vyššie, pokiaľ pieskovisko nie je vybavené žiadnym zaklápacím systémom, krytom alebo strieškou, vyplatí sa zaobstarať plachtu, ktorou piesok prikryjete a ochránite od prípadného znečistenia. Samozrejmosťou je tiež obstaranie hračiek do piesku, či už farebných lopatiek, vedierok alebo celých sád. Poslednou, hoci nemenej dôležitou položkou na dokúpenie, je samotný praný piesok. Ten zoženiete v záhradníckych centrách, ale aj priamo v pieskovniach, v ktorých ho väčšinou ponúkajú za nižšiu cenu. U tých si ale overte zdravotnú nezávadnosť.

Deti si s farebnými hračkami na pieskovisku vystačia pokojne celé dopoludnie

Údržba pieskoviska

  • Raz za rok vymeňte piesok a pravidelne ho po častom používaní prekopávajte kvôli prevzdušneniu

  • U nekrytých pieskovísk zbavte piesok nečistôt, opadaného lístia a iných nánosov

  • Drevené pieskovisko je potrebné párkrát za sezónu ošetriť ochranným prostriedkom na drevo (lakmi, olejmi), ktoré zvýšia celkovú životnosť materiálu

  • Plastové pieskovisko je na údržbu oveľa jednoduchšie, postačí vyčistiť vlhkou handričkou s trochou saponátu

  • Vyvarujte sa použitia nepriedušných plachiet, ktoré podporujú tvorbu plesní

  • Zaobstaraním siete na pieskovisko zamedzíte vstupu zvierat a možným výkalom